سئوی ابتدایی وردپرس‌تان را درست انجام بدهید

جدول محتواها

وقتی صحبت از سئو می‌شود، باید گفت وردپرس یکی از بهترین سیستم‌های مدیریت محتوا است. گرچه وردپرس بلافاصله بعد از نصب آماده به کارگیری است اما برای بهبود عملکردتان و سئوی وردپرس کارهای زیادی می‌توانید انجام بدهید.

به کمک تکنیک‌ها و تمرین‌های خوب این مقاله و بهینه‌سازی سایت‌تان می‌توانید رتبه‌تان را بالا ببرید، مشترکین و فروش بیشتری به دست بیاورید و در کل وب سایت بهتری داشته باشید.

چون سئوی خوب باید تمام وجوه بازاریابی آنلاین و PR ( روابط عمومی اطلاع رسانی کردن در مورد محصول و یا کسب و کارمان به افکار عمومی و توانایی سنجش و ارزیابی تاثیرگذاری آن.) را تحت تاثیر قرار بدهد و این راهنما تقریباً تمامی آن‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهد!

قبل از اینکه شروع کنیم…

در این مقاله فرض بر این است که از پلاگین Yoast SEO  استفاده می‌کنید. این پلاگین به طرز چشمگیری ویژگی‌ها و ابزارهای سئو بیشتری را به وردپرس اضافه می‌کند. اگر تا حالا از آن استفاده نکردید، بلافاصله و به کمک راهنمایی تازه‌کارهای Yoast SEO ، آن را نصب کنید.

اما اگر از دیگر پلاگین‌های سئو مانند All in one یا Ultimate SEO استفاده می‌کنید بیشتر قوانین آنها همچنان مورد استفاده قرار می گیرند اما ترجیح بر این است که آن را تغییر بدهید و از پلاگین قدرتمند سئوی وردپرس استفاده کنید. راهنمای جابه‌جایی در همین مورد نوشته شده است. این جابه‌جایی پروسه بسیار ساده ای است.

 • سئوی ابتدایی وردپرس‌تان را درست انجام بدهید

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای بهینه‌سازی شده بسیار خوب است که بلافاصله بعد از نصب، آماده کار است. با چند تنظیم اولیه – حتی بدون سفارش‌سازی مفصل یا بهینه‌سازی قالب و پلاگین‌ها – می‌تواند زیرسازی قوی ایجاد بکند. بنابراین برای بالا بردن رتبه‌تان، تعریف دوباره گردش کاری‌تان و اطمینان از اینکه وب سایت‌تان به خوبی بهینه‌سازی شده است، لازم نیست کار زیادی انجام بدهید.

 • سلامت سایت‌تان را بررسی کنید

برای انجام سئوی ورد پرس اول به کارهای مهم بپردازیم. قبل از اینکه تغییری در سایت‌تان ایجاد بکنید بهتر است بدانید کجای کار هستید. با اصلاح موارد اولیه نتایج خوبی به دست می‌آوریم: مثل نصب سایت‌تان روی یک سرور مدرن که نرم‌افزاری بروز و هاستی با عملکردی عالی دارد. باید از خودتان بپرسید که سایت‌تان در حال اجرا روی چه سخت افزار و نرم افزاری است؟ پلن هاستینگ‌تان چیست؟ آیا از بودجه‌ای که شرکت هاستینگ به اشتراک می‌گذارد استفاده می‌کنید یا در یک پلن هاستینگ اختصاصی از هاست‌وب معروف سرمایه گذاری کرده‌اید که سرورهایش را برای استفاده با وردپرس تنظیم کرده است؟

برای اینکه بفهمید پشت صحنه سایت‌تان چه اتفاقی دارد می‌افتد می‌توانید Health Check را نصب کنید. این پلاگین دید تکنیکی خوبی به شما می‌دهد و کمک می‌کند تا اطلاعاتی به دست بیاورید که به کمک آن‌ها می‌توانید سایت‌تان را بهبود بدهید.

Health Check خیلی مفید است. به طوری که تیم وردپرس می‌خواهد این پلاگین را در هسته وردپرس قرار بدهد.

 • بررسی کنید از یک هاستینگ مناسب استفاده می‌کنید

طبق صفحه الزامات تکنیکی وردپرس، پلن هاستینگ توصیه شده برای اجرای وردپرس باید نسخه مدرن PHP، MySQL یا MariaDB و HTTP support را داشته باشد. با دیگر نرم‌افزارهای سرور هم می‌شود کار کرد اما این کار توصیه نمی‌شود. اگر Health Check را نصب کنید می‌توانید جزئیات فنی نصب‌تان را ببینید. به علاوه، اگر داشبورد هاستینگ را باز کنید می‌توانید نوع پلنی که روی آن هستید را ببینید.

یادتان باشد که هزینه کردن برای یک هاستینگ خوب وردپرس بازدهی بهتری هم دارد.

 • بروزرسانی به PHP 7.0 یا بالاتر

بسیاری از سایت‌های وردپرسی هنوز با نسخه‌های قدیمی  PHP کار می‌کنند. با نگاهی به آمار وردپرس می‌بینیم که تقریباً نیمی از سایت‌ها هنوز با نسخه‌ای از سری 5 کار می‌کنند در حالی‌که حدود سه سال است که PHP 7.0  و بالاتر در دسترس قرار گرفت.

مطابقت پذیری معکوس جالب است اما به عنوان یک تکنولوژی جلوی وردپرس را می‌گیرد و مانع بیشترین استفاده صاحبین سایت‌ها از سایت‌هایشان می‌شود. این نسخه‌های قدیمی دیگر اصلاحات امنیتی را دریافت نمی‌کنند و به همین دلیل نسبت به حمله‌ها بسیار آسیب پذیرند.

خوشبختانه تیم وردپرس از دسامبر 2019 دیگر نسخه‌های قدیمی‌تر از PHP 5.6. را ساپورت نمی‌کند و کمترین نسخه ساپورت شده به PHP 7.0. بروز رسانی می‌شود. و بعد از این،  برنامه انتشار PHP سریع‌تر دنبال می‌شود.

بنابراین یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای بهبود عملکرد و امنیت سایت‌تان می‌توانید انجام بدهید بهبود بخش محیطی هاستینگ‌تان با نسخه جدیدتر PHP است. این کار مزایای زیادی دارد:

 • PHP 7.0. سرعت boost فوق العاده‌ای دارد.
 • خیلی کارآمدتر عمل می‌کند. یعنی فشار کمتری به سرورتان وارد می‌کند.
 • شاخصه‌های گسترش بروزی را دارد.
 • امن‌تر است و محیطش امنیت بیشتری دارد.
 • منسوخ‌شدنی نیست.

و همه همین را می‌خواهیم. این طور نیست؟ اگر در بخش قبلی، وضعیت هاستینگ‌تان را بررسی کرده باشید می‌دانید سایت‌تان روی چه چیزی اجرا می‌شود. اگر نرم افزار سرورتان از رده خارج شده‌ مثلاً PHP 5.5 باشد بهتر است آن را بروز رسانی کنید.

اما قبل از انجام این کار حسابی دقت کنید. و اگر نمی‌دانید دقیقاً باید چکار کنید از کسی کمک بگیرید.

در ادامه نیاز است چند گام بردارید که در زیر آمده است:

 • (همیشه!) از سایت‌تان بک آپ بگیرید.
 • یک نسخه کپی لوکال روی نسخه مدرنی از PHP بسازید.
 • روی آن سرور بک آپ‌تان را نصب کنید.
 • همه چیز را روی آن تست کنید و مطمئن شوید درست عمل می‌کند.
 • سایت زنده‌تان را ارتقا دهید – اغلب اوقات هاستینگ این کار را برای‌تان انجام می‌دهد.

مقاله‌ای برای اینکه بدانید چطور یک محیط آزمایشی روی سایت وردپرسی‌تان ایجاد کنید وجود دارد. WordPress.org پستی هم در مورد مزایای بروزرسانی نسخه php دارد.

 • حتماً از SSL و HTTPS استفاده کنید

قبلاً پذیرش HTTPS (گرفتن یک HTTPS URL و آیکن قفل سبز در نوار URL) یک تکنیک انتخابی بود. احتمالاً بیشتر سایت‌ها نیازی به سطوح بالاتر امنیتی که SSL ایجاد می‌کرد نداشتند.

اما حالا داشتن یک گواهی‌نامه SSL معتبر اجباری است – حتی موتورهای جستجو شاید setup ها و سایت‌های بدون گواهی‌نامه  SSLمعتبر را تنبیه بکنند (و/یا در کنار نتیجه جستجویشان اخطاری را نشان بدهند). همچنین این کار تمرین خوبی برای تمامی سایت‌هایی است که از SSL استفاده می‌کنند تا جلوی هکرها و شخص سوم‌ها را بگیرند تا در درخواست‌ها و داده‌هایشان دخالت نکنند.

به علاوه بسیاری از تکنیک‌های مرتبط با عملکرد و سرعت سایت‌های مدرن نیازمند ssl/https setup معتبر هستند. برای استفاده از تکنولوژی وب‌های سریع‌تر و جدیدی مثل http/2 مرورگرهایی مثل گوگل کروم و فایرفاکس به وب سایت‌هایی با گواهی‌نامه ssl معتبر نیاز دارند.

اگر می‌خواهید دیگر از SSL استفاده نکنید و مطمئن شوید که سایت‌تان با HTTPS درست عمل می‌کند یک راهنمای دقیق با عنوان نکته‌ها و ترفندهای جابه‌جایی به HTTPS هست.

در قسمت بعد همین مقاله به تاثیر بررسی تنظیمات سایت بر روی سئوی وردپرس می پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *